PUNK
Punk a oblíkání
Hlavním cílem oblékání příslušníků punkového hnutí bylo od počátku především šokovat ostatní. Jak na ulici poznáte punkáče a punkačku? Určitě podle oblečení a celkového vzhledu. Punková móda se totiž vyznačuje i přes určitou míru uniformity poměrně velkou kreativitou, inovativností a svobodou. Nejde o to vypadat jako nažehlená a vypulírovaná armáda, jako je tomu u hnutí skinheads, kde nikdo moc nevystupuje z řady. Punk chce především vybočovat a bořit zavedené konvence. Punková "uniforma" však zároveň upozorňuje na to, že někam patříte, patříte do určité "třídy". Nosí se úzký, potrhaný džíny, vysoký boty, rovněž něčím provokující tričko, kožená nebo džínová bunda zdobená našivkami,špendliky,cvoky,plackami,atd. Samozřejmě nesmí chybět nějakej ten řetěz, zámek(jasně, že visací), ti odvážnější si mohou vzít třeba i petlici, no konečně proč ne, že?!! A v neposlední řadě spínací špendlíky. V letních dnech jsou oblíbené pod kolena zastřihnuté kalhoty, nejčastěji červené(popřípadě jiné provokující barvy) a vysoké boty nahradí v tomhle případě vietnamky. Věřte mi! Do nějakejch 30°C nebo 40°C je hovadina si vzít "těžký boty".Vaše nožky potom nebudou vonět zrovna po fialkách :). Oblíbený jsou i hadrový či kožený sáčka po vzoru Sex Pistols, ozdobená několika spínacími špendlíky.
I tenhle rys se s punkem táhne od jeho počátku. Tehdejší punkáči odmítali hippie vzhled, využívali neobvyklé materiály a doplňky. Muži používali make-up, ženské oblečení a vysoké podpatky. Inspirací byly do velké míry dragové královny a králové. V tomhle směru jsou určitě nezapomenutelní New York Dolls, kteří tím, že zaujali McLarena, ovlivnili i londýnskou punkovou módu, která se později rozšířila téměř do celého světa. Ta byla a stále je specifická využíváním provokativních nápisů a sloganů zdánlivě neumětelsky udělaných, roztrhaných kalhot a triček, používáním spínacích špendlíků nejen v oblečení a prvků a materiálů z oblasti sexu: vinylu, kůže, gumy či S/M symboliky.
Možná už je to ohraná písnička, ale jedním z nejdůležitějších principů nejen punkové módy, ale punku vůbec je do it yourself; udělej to sám a postav se proti mainstreamu. Legendární jsou určitě křiváky (nesmíme však zapomenout ani na ty "echtový metalový") s řadou pyramid, cvoků, nášivek a ručně provedených nápisů a hesel (No Future!). Specifičnost punkové módy, hudby a dalších součástí této subkultury a undergroundová distribuce vede (mimo jiné) ke vzniku speciálních obchůdků a nezávislých distribučních sítí, jejichž primárním cílem není tvořit zisk, ale předávat "dědictví punku". S DIY principem souvisí i antikonzumerismus - nenechte si prostě říkat, co máte chtít a co potřebujete - a recyklace. Řada punkového oblečení vzniká přešíváním a upravováním secondhandových kousků. A ne všechny díry na oblečení vznikají v oděvních továrnách a rozdrbaná džínovina speciálně vyvinutou technologií. V počátcích u mnoha punkových skupin proto najdeme svastiky (obrácenou svastiku používali nacisté jako hákový kříž).
Svastika>>>V punku k němu přišla nejspíš sadomasochismem fascinovaná návrhářka Viviennne Westwood. Ve snaze šokovat zašli první punkáči opravdu daleko. Ještě předtím než se začali vymezovat proti britské Národní frontě, byli mezi nimi poměrně běžným módním doplňkem symboly spojené s nacistickým Německem. Hákový kříž nosil Sid Vicious,Johnny Rotten a s oblibou také Siouxie Sioux. NIKDY JIM ALE PRÝ NEŠLO O PODPORU NACISMU! Tenhle kult ale neměl dlouhého trvání. Po čase se začala většina lidi proti tomu bouřit. Jako na dvoudenním punkovém festivalu v klubu 100 odmítli The Clash půjčit svůj aparát Siouxie Sioux z The Banshees, dokud nesundají oblečení se svastikou. "Můžete šokovat, ale tohle je svinstvo." řekl prý manažer Clash Bernie Rhodes. Brzy se vyvinul jiný styl oblékání, jehož vyznavači chodili oblečeni ve špinavých, roztrhaných kalhotách a v triku s nášivkou nějaké populární punkové skupiny. Vše bylo doplněno velkým množstvím spínacích špendlíků.
Spínací špendlík>>>Ten je známí už od 14.století před naším letopočtem. Pro moderní dobu ho objevil americký vynálezce walter Hunt v půlce 19.století.(Svůj patent prodal za 400dolarů kamarádovi, kterému dlužil 15 babek. Pár let nato umřel v bíďe. Jako módní doplňek ho začal prodávat Malcolm McLaren ve svém obchoďe Sex. Inspiroval se přitom - stejně jako v mnoha jiných věcech - image amerického zpěváka Richarda Hella, který v roce 1977 vydal se svou kapelou the Voidoids vlivné album Blank Generation. Od té doby je spínací špendlík nedílnou součastí světa punkové módy. Punková móda vyvinula i speciální účesy.
Náhledy fotografií ze složky punk